Lusk Corporation produces and sells 15,700 units of Product X each month

Lusk Corporation produces and sells 15,700 units of Product X each month. The selling price of Product X is $27 per unit, and variable expenses are $21 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $72,000 of the $107,000 in fixed expenses charged to Product X would not be avoidable even if the product was discontinued. If Product X is discontinued, the company’s overall net operating income would:

decrease by $59,200 per month

increase by $12,800 per month

increase by $47,800 per month

decrease by $47,800 per month

2. Barrus Corporation makes 38,000 motors to be used in the productions of its power lawn mowers. The average cost per motor at this level of activity is as follows:

Direct materials

$9.70

Direct labor

$8.70

Variable manufacturing overhead

$3.55

Fixed manufacturing overhead

$4.50

This motor has recently become available from an outside supplier for $24.55 per motor. If Barrus decides not to make the motors, none of the fixed manufacturing overhead would be avoidable and there would be no other use for the facilities. If Barrus decides to continue making the motor, how much higher or lower will the company’s net operating income be than if the motors are purchased from the outside supplier? Assume that direct labor is a variable cost in this company.

$72,200

lower

$233,700

higher

$98,800

higher

$171,000

higher

3. Gwinnett Barbecue Sauce Corporation manufactures a specialty barbecue sauce. Gwinnett has the capacity to manufacture and sell 12,500 cases of sauce each year but is currently only manufacturing and selling 11,000. The following costs relate to annual operations at 11,000 cases:

Total

Cost

Variable manufacturing cost

$165,000

Fixed manufacturing cost

$48,000

Variable selling and administrative cost

$22,000

Fixed selling and administrative cost

$30,000

Gwinnett normally sells its sauce for $30 per case. A local school district is interested in purchasing Gwinnett’s excess capacity of 1,500 cases of sauce but only if they can get the sauce for $15 per case. This special order would not affect regular sales or total fixed costs or variable costs per unit. If this special order is accepted, Gwinnett’s profits for the year will:

increase by $60

decrease by $3,000

decrease by $22,000

decrease by $19,000

4. Nesmith Corporation is considering two alternatives: A and B. Costs associated with the alternatives are listed below:

Alternative A

Alternative B

Materials costs

$46,000

$63,000

Processing costs

$52,000

$52,000

Equipment rental

$12,200

$29,100

Occupancy costs

$20,100

$31,200

What is the differential cost of Alternative B over Alternative A, including all of the relevant costs?

$45,000

$175,300

$130,300

$154,600

5. Tawstir Corporation has 400 obsolete personal computers that are carried in inventory at a total cost of $576,000. If these computers are upgraded at a total cost of $130,000, they can be sold for a total of $190,000. As an alternative, the computers can be sold in their present condition for $40,000.

What is the net advantage or disadvantage to the company from upgrading the computers rather than selling them in their present condition?

$590,000

disadvantage

$60,000

advantage

$150,000

advantage

$20,000

advantage

6. The management of Kabanuck Corporation is considering dropping product V41B. Data from the company’s accounting system appear below:

Sales

$940,000

Variable expenses

$419,000

Fixed manufacturing expenses

$354,000

Fixed selling and administrative expenses

$261,000

All fixed expenses of the company are fully allocated to products in the company’s accounting system. Further investigation has revealed that $221,000 of the fixed manufacturing expenses and $132,000 of the fixed selling and administrative expenses are avoidable if product V41B is discontinued.

According to the company’s accounting system, what is the net operating income earned by

product V41B? Include all costs in this calculation whether relevant or not.

$94,000

$(521,000)

$(94,000)

$521,000

7. Eley Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 43,000 units per month is as follows:

Direct materials

$44.10

Direct labor

$8.40

Variable manufacturing overhead

$1.40

Fixed manufacturing overhead

$17.90

Variable selling & administrative expense

$2.40

Fixed selling & administrative expense

$11

The normal selling price of the product is $92.10 per unit. An order has been received from an overseas customer for 2,300 units to be delivered this month at a special discounted price. This order would have no effect on the company’s normal sales and would not change the total amount of the company’s fixed costs. The variable selling and administrative expense would be $1.50 less per unit on this order than on normal sales. Direct labor is a variable cost in this company.

Suppose there is ample idle capacity to produce the units required by the overseas customer and the special discounted price on the special order is $79.40 per unit. By how much would this special order increase (decrease) the company’s net operating income for the month?

$(27,000)

$15,410

$56,580

$(13,340)

Essay and assignment help

Place your Order and Get 25% Discount

Online Essay Writing Services

Cost of your order

Pages
{{total || ""}}

Why we are the best online essay assignment help service

Best Essay Writing Services

We make certain that all of your directions are followed to the letter. Select your academic level: high school, university/college, or professional, and an expert with the appropriate degree will be assigned to your essay.

Professional Academic Essay Writers with Years of Experience

We have a group of online essay writing experts boasting academic and corporate writing skills. Many are native speakers who can assist you with any essay.

Unlimited and Free Revisions

Submit your order for revision if you believe we missed something. After receiving the finished document, you get 10 days to send the order for evaluation. You can do this by signing into your private account or contact our customer service.

Money-back Guarantee and Quick Delivery

Essays are delivered on time. We may approach you about extending the deadline if we ever need extra time to perfect your essay. If you are unable to give us more time, a full refund is provided.

Confidential and Originality

We utilize a variety of plagiarism detection methods to verify that all of the materials you get are clear from plagiarism. All statements in the paper are carefully reviewed by our editors. In addition, we guarantee complete anonymity in our essay services.

24/7 Customer Care

Our customer service representatives are accessible 24 hours every day, seven days every week, and are dedicated to providing the best possible service. Please contact us when you need assistance.

Services

There's no need to finish your essay late at night. We can handle the essay as you sleep. We provide a wide range of online essay assignment help services.

Essay and assignment help

Online Essay Writing Help

You are allowed to select your educational level and essay type at affordable prices, regardless of what type of essay assignment you require or how urgently you need it. We handle all of your essay requirements and provide a customer service system that is available 24 hours a day, seven days a week..

Admission Essay

Admission and Personal statement

An admission essay is a written statement submitted by an applicant, most commonly a prospective student applying to a college or university. You can rest assured that we will produce a quality admission essay..

Essay Editing

Proofreading and Essay Editing

Our professional essay writers and editors polish your document by making the essential modifications. We also structure your document by citing sources accurately and providing reference lists in APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian, and other formats..

Revisions

Revision/Improve my essay

You can request a review if you believe your essay can be better. Your essay will be reviewed by the expert or handed to an editor. This option can be used as many times as you want. This is provided without extra charges since we want you to be entirely satisfied..